Ekonomi

Seçimden sonra 2. el talebi durdu

İSTANBUL (İGFA) –Geçtiğimiz haftalarda seçimin etkisiyle ortaya çıkan belirsizlik ortamı ile ikinci el otomobil satışlarında önemli bir talep artışı gözlenirken, seçim sonrası istikrar değişti.

Zaman zaman yüzde yüzün üzerinde hızlanan otomobil satışları, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yerini sakinliğe bıraktı.

Oto ekspertiz noktalarındaki sirkülasyon önceki haftalara göre yüzde 50 azalırken, otomobil fiyatlarındaki artış devam ediyor.

Fiyatların yükseleceği korkusuyla mayıs ayında panik alım satım yapıldığını kaydeden Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Tıpkı borsada olduğu gibi yatırımların da arttığı bir dönemi geride bıraktık. yönelik işlemler ağırdı. Seçimden sonra son tüketicinin sahada olduğunu, gerçekten ihtiyacı olanın araba aldığını görüyoruz. Ancak bayram ve tatil döneminin yaklaşması piyasayı yeniden hareketlendirecek ve yatırımcı kitlesi oluşacaktır. Şimdi her 10 kişiden 5’i bu planla araç alıp satıyor. Yeni araç bulmak son kullanıcı için hala sorun, tek alternatif ikinci el, fiyatlardaki artışın azalmasını temenni etsek de bu tamamen talep, döviz ve sıfır araç fiyatları ile alakalı.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu